Gdzie ukrywają się firmowe pieniądze, czyli jak odzyskiwać należności? Część II.

Cześć II: Zamrożony kapitał.

Często zastanawiamy się, co jest najistotniejsze dla funkcjonowania naszych przedsiębiorstw… Myślimy o stałym rozwoju firmy i zapewnieniu płynności finansowej. Rynkowa praktyka to potwierdza – z prowadzeniem biznesu związane są stałe inwestycje, które zapewnią firmie przewagę nad konkurencją. Skąd pozyskać środki na inwestowanie? Wystarczy sięgnąć po gotówkę, która jest zamrożona w Twojej organizacji.

Przyjmijmy w dużym uproszczeniu, że Twoja firma otrzymała atrakcyjne zamówienie o wartości 250 tys. zł. Załóżmy, że w tym wypadku koszty wytworzenia to ok. 150 tys. zł. Licząc na zysk 100 tys. zł., przygotowujemy się do realizacji – zakup niezbędnych materiałów, przygotowanie produkcji, wytworzenie produktu i usługi aż w końcu… oczekiwanie na płatność.

Średnio firma będzie czekała około 100 dni na zapłatę należności. W tym czasie zamroziliśmy 150 tys. Czas się nie zatrzymał – firma musi obsłużyć inne zamówienia, zapłacić pracownikom i podwykonawcom, opłacić wymagane składki i podatki. Co w takim wypadku zrobić? Najczęściej sięgamy po kredyt, co zwiększa koszty obsługi należności.

Na papierze biznes wygląda doskonale – obroty są wyższe niż koszty a firma generuje spory zysk. Niestety, rzeczywista sytuacja jest taka, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać potrzebom gotówkowym, a koszty działalności stale wzrastają…

Jak zadbać o należności? O tym już wkrótce.

Źródło: Magazyn Nowoczesne Zarządzanie, numer 23.

#1607.08.FB--8LAB

#1607.08.FB >> 8LAB.CT; Gdzie ukrywają się firmowe pieniądze, czyli jak odzyskiwać należności?